Dziś mamy: piątek, 17-08-2018, a do końca roku pozostało: 137 dni, imieniny: Jacka, Julianny
   Strona główna
   Historia
   Kryteria Demeter
   Statut
   Gospodarstwa w UE i PL
   Szkolenia
   Marketing produktów
   Biuletyn - ulotki
   Skład Zarządu
   Galeria
   Linki
   Pliki do pobrania
   Kontakt
GOSPODARSTWA W UE I PL
Zielarskie Gospodarstwo Ekologiczne Rodziny Olejnickich

Gospodarstwo to znajduje się w Dębach Szlacheckich w powiecie Koło w Wielkopolsce. Dęby Szlacheckie zaliczane są do kilku miejscowości w Polsce, gdzie tradycje uprawy ziół mają ponad sto lat. Już pod koniec XIX w. uprawiane były na skalę towarową takie zioła jak: mięta, waleriana, arcydzięgiel, prawoślaz, dziurawiec, rumianek, a żyto zapylano sporyszem. Zajęcie przy tych uprawach mieli mieszkańcy wsi Dęby Szlacheckie i wsi okolicznych. W tej chwili zostało tylko nasze gospodarstwo. Po wydzierżawieniu ponad 350 ha w woj. Zachodniopomorskim w gminie Połczyn Zdrój uprawiamy prawie 400 ha powstałych z pięciu gospodarstw Zbigniewa Olejnickiego, Marka Olejnickiego, Małgorzaty Olejnickiej, Justyny Walerian i Anny Olejnickiej-Górczewskiej.

W gospodarstwach tych uprawiane są zioła i owoce miękkie przeznaczone do suszenia i wykorzystane do produkcji herbatek owocowo-ziołowych. Główne uprawy ziół to mięta pieprzowa, dziurawiec, nagietek lekarski, i inne uprawiane pod konkretne zamówienie, tj.: malwa silwestris, malwa czarna, kozłek lekarski, estragon, melisa, szałwia i inne. Plantacje owoców miękkich to czarna porzeczka, aronia, dziki czarny bez, rokitnik, dzika róża. Jako surowiec zielarski uprawiana jest też gryka (na kwitnące ziele) i proso na nasiona. Wszystkie uprawiane zioła i owoce są w gospodarstwie suszone, a na życzenie odbiorcy mogą być czyszczone, krojone, mielone i granulowane. Zajmujemy się też pozyskiwanie ziół ze stanu naturalnego, tj.: liść podbiału, ziele pokrzywy, kłącze tataraku, kwiat lipy, ziele mniszka lekarskiego i inne.

Od 2004 r. gospodarstwa te są prowadzone metodami ekologicznymi, na części posiadamy od 2006 r. certyfikat EKO Agro-Bio-Test-u. W 2007 r. otrzymamy certyfikat na dzierżawiną część gospodarstwa i na zioła pozyskiwane ze stanu naturalnego. W jednym z gospodarstw prowadzona jest hodowla świń w cyklu zamkniętym. Stado podstawowe to 10 macior, a od 2007 r. hodowla rasy złotnickiej. Odbiorcą żywca wieprzowego jest zakład ROL-MIĘS z Łabiszyna. Na zamówienie tego zakładu w 2007 r. będzie uprawiany czosnek.

W naszej rodzinie zioła uprawia już 4 pokolenie, a informacje o ich uprawie, zbiorze, przeznaczeniu dla ludzi i zwierząt gospodarskich lub przygotowaniu preparatów roślinnych do nawożenia lub ochrony uprawianych roślin przed chorobami i szkodnikami są też przekazywane z pokolenia na pokolenie. Największą skarbnicą wiedzy była dla obecnych najmłodszych gospodarzy babcia Monika Olejnicka, zmarła 4 lata temu, przeżywszy 89 lat. Ziołami zajmowała się już jako kilkunastoletnia dziewczynka w majątku dziedzica Limanowskiego, który był prekursorem zielarstwa w Dębach Szlacheckich.

Prowadzona jest też przez Zbigniewa Olejnickiego działalność gospodarcza pod nazwą Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowo Usługowe „GAMA”. W firmie wprowadzany jest nie certyfikowany system HACAP oraz firma posiada certyfikat koszerności. Głównym działaniem jest zagospodarowanie miąższu owoców miękkich, świadczenie usług suszenia, granulowania surowców zielarskich i owocowych.


Gospodarstwo Dęby Szlacheckie


Gospodarstwo Dęby Szlacheckie


Pomieszczenie produkcyjne


Granulator


Gospodarstwo Ostre Bardo

 

      do góry

do góry