Dziś mamy: piątek, 17-08-2018, a do końca roku pozostało: 137 dni, imieniny: Jacka, Julianny
   Strona główna
   Historia
   Kryteria Demeter
   Statut
   Gospodarstwa w UE i PL
   Szkolenia
   Marketing produktów
   Biuletyn - ulotki
   Skład Zarządu
   Galeria
   Linki
   Pliki do pobrania
   Kontakt
GOSPODARSTWA W UE I PL
Projekt Wiejski Juchowo – Radacz w Polsce

Informacje podstawowe:

KIM JESTEŚMY? – Polsko-niemiecka Fundacja im. Stanisława Karłowskiego (Senator II Rzeczpospolitej, 1879-1939; pionier rolnictwa biologiczno-dynamicznego w Polsce; zamordowany przez nazistów) ma swoją siedzibę w Juchowie okolice Szczecinka, woj. zachodniopomorskie. Biologiczno-dynamiczne metody uprawy roli zainicjowały wykłady Rudolfa Steinera, twórcy antropozofii, które wygłosił w 1924r. w majątku Koberwitz koło Wrocławia.

ZAKRES DZIAŁALNOŚCI – Fundacja im. Stanisława Karłowskiego jest właścicielem ziemi, budynków, żywego i martwego inwentarza. Przy tym Fundacja odpowiada, by majątek ten na stałe był wyłączony spod możliwości sprzedaży. Celem Fundacji jest odbudowa lokalnej agrokultury w oparciu o rolnictwo biologiczno-dynamiczne. Impuls kulturowy biologiczno-dynamicznego rolnictwa opiera się na dwóch filarach, t. j. na ożywieniu ziemi uprawnej i pielęgnowaniu wiejskiego życia społecznego. Z tego właśnie wypływa nurt przewodni naszego projektu wiejskiego.

REALIZACJA – By osiągnąć te dalekosiężne cele zaczęto rozbudowę gospodarstwa biodynamicznego (Demeter) na zasadach wspólnoty; osobami odpowiedzialnymi są:Sebastiaan Huisman (uprawa ziemi, hodowla bydła), Elmar Breiter i Antje Beckmann (uprawa warzyw) oraz Katharina Huisman (przedszkole/szkoła). Ponadto rozwija się gałąź przetwórstwa (eliksiry z owoców i kwiatów oraz produkty zbożowe), którą samodzielnie prowadzi firma Goldtau (Josefus Zuchantke). Opieką nad grupami szkolnymi (praktyki w zakresie rolnictwa i leśnictwa) zajmuje się Mathias Peeters. Za przyjmowanie gości (młodzież w okresie wypoczynku, praktykanci) odpowiedzialna jest Ulrike Zuchantke. Współpracuje również z Kathariną Huisman przy zakładaniu przedszkola i szkoły; obie inicjatywy będą dwujęzyczne: polsko-niemeickie.

WSPÓLNOTA – Gospodarcze przedsięwzięcia projektu wiejskiego są wobec Fundacji oparte na zasadzie dzierżawy i tworzą Stowarzyszenie. Osoby odpowiedzialne współpracują bezpośrednio z mieszkańcami okolicznych wsi – przede wszystkim z Juchowa i Radacza. Gospodarstwo obejmuje w sumie 1870 ha, w tym 1600 ha użytkuje się rolniczo. Majątki Juchowo i Radacz wraz ze Wspólnotą tworzą centrum projektu wiejskiego pod skrzydłami Fundacji im. Stanisława Karłowskiego. Jest tu odpowiednia przestrzeń dla innych projektów: kształcenia, pedagogiki, socjoterapii czy też przedsięwzięć ekonomicznych.

KTO ZATEM MA WIEDZĘ I WOLĘ ku autentycznej działalności i chce nam pomóc w realizacji celów Fundacji im. Stanisława Karłowskiego – niech się do nas przyłączy!

 

      do góry

do góry